ilustrace

Frank Tashlin / Vačice, která se nesmála

Byla jednou jedna vačice, byla to ta nejveselejší a nejšťastnější a nejusměvavější vačice ze všech vačic. Nejraději se smála hlavou dolů, zavěšená na stromě za svůj krásný dlouhý ocas. Ale jednou se pod stromem objevili lidé. Zdálo se jim, že vačice je smutná, rozhodně to nevypadalo, že by se smála. I když jim říkala, že jí nic nechybí, lidé jí nevěřili. Mysleli si, že je to hloupá vačice, která neví, co je to být šťastný. Když je člověk šťastný, musí se usmívat, říkali a rozhodli se, že ji musí rozveselit... Druhý titul z trojice vtipných kreslených příběhů pro děti o lidech (a na chvilku i zvířatech) zhlouplých civilizovaným světem od amerického scénáristy, režiséra a animátora Franka Tashlina.

Frank Tashlin 
1913 Weehawken —1972  Hollywood
Americký scenárista, režisér, animátorautor dětských knížek. Francis Fredrick von Taschlein, jak zní jeho skutečné jméno, se už od třinácti let protloukalrůzných zaměstnáních. V sedmnácti se stal kreslířem animovaných filmůbrzy byl ceněn pro svou rychlostzručnost. Prošel několika studii; jednonich musel opustit poté, co odmítl odevzdat část výnosukomiksu, který si tam ve volných chvílích kreslil pod pseudonymem Tish Tash. V polovině 30. let začal režírovat animované reklamy, později přešelhranému filmu, napřed jako scenárista, pakjako režisér. Psal gagy například pro LaurelaHardyho, jeho filmografie zahrnuje víc než dvacet titulů, z nichž některé dosáhly značného úspěchu.

Tashlin napsalilustroval tři satirické příběhy pro dětidospělé: Medvěd, který nebyl (1946, česky Baobab 2006, 2012), Vačice, která se nesmála (1950) Svět, který není (1951). Podle prvníhonich vzniklroce 1967 stejnojmenný animovaný film, který režíroval Chuck Jones.

Vačice opossum
Didelphis marsupialis
Savec z čeledi vačicovitých žije na území, které se táhne od Mexika až po severní část Jižní Ameriky. Největší americký vačnatec má tělo dlouhé asi 50 cm a k tomu 30 cm dlouhý ocas. V listnatých lesích, kde je doma, se vačice obvykle pohybuje po zemi, ale umí také výborně šplhat po stromech a dokonce i plavat. Je všežravá: nepohrdne hmyzem, ponravou, ještěrkou, ptákem, vajíčkem ani různými plody. Často se usazuje i blízko lidských sídel, kde páchá škody hlavně na drůbeži. Vačice žijí samotářsky, a pokud se náhodou potkají dva samci, zpravidla se to neobejde bez rvačky. Jsou to jediní savci, kteří mají schopnost, již známe například u brouků: jsou-li ohroženy, lehnou si, zavřou oči, vypláznou jazyk a mělce dýchají, takže vypadají jako mrtvé. Vydrží tak ležet několik hodin — ale když nepřítel zmizí, vačice se probere a rychle se ztratí v úkrytu.

172x230 | 64 stran | 2013 | 129 Kč | Baosvět